11 Ocak 2014 Cumartesi

Biyobozunur Poşet Nedir?

Biyobozunur Poşetler, biyobozunur özellikte polimer hammaddesinden üretilmiş poşet çeşitleridir. İçerdikleri hammadde sayesinde doğada bulunan mikroorganizmalar tarafından besin olarak tüketilirler ve ortaya karbondioksit ve su gibi kimyasallar ortaya çıkmaktadır. Konvansiyonel plastiklerden üretilmiş poşetlerden farklı olarak sadece polimer zincirleri daha küçük fragmentlere parçalanmaz, tamamen yok olurlar. Bu sayede doğada herhangi bir kalıntıya sebebiyet vermezler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 2012 yılında önemli bir açıklama gelmişti. Bu açıklamaya göre artık konvansiyonel plastik poşetler yerine doğada kendiliğinden yok olabilen biyobozunur poşetlerin kullanılmasının teşvik edileceği belirtilmişti.

Birçok market zincirinde günümüzde doğada çözünür poşet kullanıldığı iddia edilmiştir. Malesef bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Genelde oxobozunur katkıların, polietilen polimerine belli oranlarda eklenerek işlenmesi yoluyla üretilen bu poşetler, güneş ışığı ve nem gibi koşullara maruz kalma şartıyla sadece daha küçük polimer zincirlerine ayrılmaktadırlar. Her ne kadar bu polimer zincirleri gözle görülmez hale gelseler de biyobozundukları anlamına gelmemektedir.

Gerçek Biyobozunur Poşetler Hangileri?

Bir poşetin gerçekten biyobozunmasını sağlayacak olan faktör, o poşetin yapıldığı polimer malzemesidir. Günümüzde biyobozunur poşetlerde en çok kullanılmakta olan polimerler nişasta bazlı ve Polilaktik asit (PLA) bazlı polimerlerdir. Bu malzemeler kullanılarak işlenip üretilen ürünler hem biyobozunur, hem de kompostlanabilir özellikte olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder