1 Eylül 2014 Pazartesi

California Eyalet çapında Plastik Torbayı Yasaklama Konusunda Yol Alıyor

Senato Yasa tasarısı 270, 41 oyla geçemedikten sadece birkaç gün sonra, California Eyalet meclisi 44-29 oy çoğunluğuyla eyalet çapında plastik alışveriş torbaların engellenmesi konusunda adımlar atılması ile ilgili kanunu onayladı.

Senatör Alex Padilla, Kevin de Leon ve Ricardo Lara tarafından kaleme alınan tasarıda yasa önergesinde, tek kullanımlık plastik torbaların Kaliforniya çapındaki süpermarketlerde, marketlerde, likör marketlerinde ve eczanelerinde kullanımlarının yasaklanması teklif ediliyor. Yasa tasarısı meclisten sonra değerlendirme için Eyalet Senatosuna gidecek.

Senatör Alex Padilla yasa tasarısını anlatırken
Senatör Alex Padilla: Bu adımın ileriye doğru çok büyük bir adım olduğunu belirtirken. Tek kullanımlık plastik torbaların sadece kumsallarımızı değil, aynı zamanda dağlarımızı, çöllerimizi, akarsularımızı ve göllerimizi de kirlettiğini belirtti. Senato tasarısı 270'in bu bağlamda dengeyi kuracağını söyledi. Yasa ile birlikte çevre korunabilecek ve eyalet tekrar kullanılabilir torbalara geçiş yaparken de işçiler korunacak.

Padilla: Atık üreten bir toplum sürdürülebilir değildir. Senato tasarısı 270 ile birlikte eyalet çapında milyarlarca tek kullanımlık plastik torbanın azaltılması sağlanabilir. Bu, deniz yaşamı ve doğa yaşamının yanında, Kaliforniya için ve eyaletin çevreye verdiği önem için oldukça önemli.

Her sene 14 milyardan fazla tek kullanımlık poşet alışveriş zincirleri tarafından dağıtılıyor. ABD EPA kurumuna göre bunların %88'i geri dönüştürülmüyor. Kaliforniya'da ise sadece %3'lük kısmı geri dönüştürülüyor. Tek kullanımlık plastik torbalar yerel belediyelerin temizlik masraflarını da arttırıyor. Bundan öte gerçek olan çevresel bir bedel de bulunuyor. Bu bedeli de deniz yaşamı, kuşlar ve diğer doğal yaşam elemanları ödüyor.

Şimdiye kadar eyalette toplamda 115 şehirden fazlası, yerel belediye olarak bu kanuna uyuyor. Bu yerel yönetimlerden elde edilen tecrübeler bu yasanın eyalet çapında kabulu sayesinde milyonlarca dolarlık masrafın önüne geçilebileceği belirtiliyor.

Padilla, bu bağlamda Kaliforniya'nın artık eyalet çapında bir politikayı kabul etmesi gerekiyor diyor. Bu da Kaliforniya'nın çevre dostu bilinirliğiyle de uyum sağlayacaktır. Doğal olarak plastik endüstrisi bu düzenlemeye karşı çıkıyor. Bazı reklam kampanyaları ile bu düzenlemeye karşı çıkıyorlar. Hatta bu yasağa karşı kurulmuş plastik endüstrisi tarafından desteklenen bir birlik dahi bulunuyor.


Geçtiğimiz sene benzer bir tasarı oylamasında gereken oy sayısından sadece 3 oy eksik alınmıştı. Eyalet senatosundan geçmesi için 21 oy gerekiyor. Şimdiki süreçte, Padilla çabalarını katlayarak tek kullanımlık plastik torba yasağını bu sene geçirmeye çalışıyor. Ocak ayında bir basın toplantısında senatörler Los Angeles şehrinde SB270 adlı bu yeni tasarılarını açıklamışlardır. Bu yeni tasarıda Kaliforniya'daki plastik torba üretim tesislerinde oluşabilecek potansiyel iş kayıplarıyle ilgili olan endişelere de bazı çözümler öneriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder