17 Ağustos 2017 Perşembe

Oxobozunur Katkı Gerçekleri - P-Life

Daha önceki yazımızda Reverte adlı oxo-bozunurluk katkısıyla ilgili iddiaları ve bu iddiaların malesef gerçeği yansıtmayarak tüketicileri nasıl yanılttığından özet olarak bahsetmiştik.

Reverte ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Oxo-bozunurluk katkının hatırlatmak amacıyla ne olduğunu tekrardan özet olarak açıklayalım. Bu ürünlerin formulasyonu genel olarak firmalar tarafından açık olarak belirtilmemekle beraber içinde çeşitli metal tuzları içeren pro-oxidant katkı içeren plastikler olarak özetleyebiliriz. Yani çoğunlukla petrol bazlı plastiklerin içine eklenerek bu katkılar plastik polimer zincirlerinin oksitlenmesini ve dolayısıyla küçük zincirlere parçalanmasını sağlıyor ve bu sayede mikroorganizma ve diğer küçük canlılar tarafından metabolize edildiklerini iddia ediyorlar.

Son yıllarda oldukça tartışmalara sebep olan bu katkılar için Avrupa Birliği Çevre Komisyonunda da hala tam bir karar verilmiş değil. Ama son zamanlarda konuyla ilgili hazırlanan raporlar, bu ürünlerle ilgili hep olumsuz görüşler sunuyor. Bu sebeple bu katkılar ile ilgili olarak çeşitli sertifikalandırma yolları da sunulmuş. Fakat bu sertifika kurumlarının neredeyse hepsi farklı kriterleri ortaya atmış.

P-Life firmasının ürünü de İsveç standardı olan SPRC 141 sertifikasının gerektirdiği kriterleri geçtiğini belirtiyor. Bu standarda uygun olmak için 3 aşamalı testleri geçmek gerekiyor. Başlangıçta abiyotik bozunma testi gerçekleştiriliyor. Bu teste göre BS 8472 ve ASTM 6954 standartlarında en fazla 4 hafta içinde esneme katsayısında %5'ten fazla azalma ve molekül ağırlığının ise 10000 Da'dan daha aşağıya düşmesi gerekiyor. Zaten daha önce yapılan çalışmaların hepsi önden özellikle UV etkisi ile bir abiyotik bozunma olmadan bu tip katkılı plastiklerin kesinlikle biyolojik olarak bozunmadığı şeklinde.

P-life firmasını kullanan firmalar ürünlerinin %100 biyobozunur olduğuna dair iddialarda bulunmaktan malesef çekinmiyorlar.


SPRC 141 kriterlerinin ikinci aşamasında ise biraz daha karışık bir durum söz konusu. Toprak ve ya tatlı su ortamında yapılacak testlerde, 24 ay içerisinde %90'lık karbon dioksit oluşumu olmalı veya %60'lık biyobozunurluk olmalı ama bu bozunma halen devam etmeli. Son olarak da 24 ay sonunda 2mm'nin altındaki parçacıklar elekten geçebiliyor olmalı.

Son aşamada ise bitkilerle ekotoksisite testi yapılarak, bitkinin filizlenmesine herhangi bir etki olup olmadığı gözleniyor.

P-Life firması sitesinde ürününün SPRC 141 sertifikasının kriterlerini geçen tek katkı ürünü olduğunu iddia ediyor ve aşağıda belirttiğimiz sitede bulabileceğiniz bilimsel makaleyi referans olarak sunuyor.

http://evive.businesscatalyst.com/img/Kinetics_of_abiotic_and_biotic_degradability_by_SP.pdf

Yukarıdaki makaleyi incelediğimizde toprakta yapılan günlerde 607 gün sonunda yüzde 60'ın üzerinde bir biyobozunurluk olduğu gerçekten de belirtiliyor. Ama buradaki çarpıcı nokta 2 sene sonunda makalede sadece %1'lik bir biyobozunurluk artışı olduğu belirtilmiş. Yani biyobozunurluk yüzde 60'ın üstüne çıksa da devam eden 150 günde platoya ulaşmış denebilir. Buradan yapacağımız çıkarım kısaca biyobozunurluğun belli bir seviyeye kadar gelip daha sonra durduğu şeklinde.

Jakubowicz tarafından 2010 tarafından yapılan çalışma P-Life tarafından referans gösteriliyor. Fakat yukarıda makaleden alınan yazıda görülebileceği gibi 607 günden sonra 2 seneye kadar biyobozunurluğun sadece %1 arttığı belirtiliyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder